Anasayfa » Outlet ürün ne anlama gelir?

Outlet ürün ne anlama gelir?

Birçok sektörde satılan outlet ürünlerin diğer ürünlerden farkını biliyor musunuz? Yada gerçekte neyi ifade ettiğini düşündünüz mü? Bu blogda, müşterilerimizin sık sık bize yönelttiği sorulara cevap vermeyi ve böylece bilgilendirmeyi amaçladım.

Türkçesi çıkış olan outlet, 1930’lu yıllarda ABD’de başlayıp günümüze gelen ve pazarlama sektöründe önemli bir yere sahip olan konudur. Çünkü üretilen her ürün, firmayı veya tüketicileri istenilen sonuca ulaşmayabilmektedir. Ne demek istiyorum? Yani ürün, beklenen ilgiyle satılmadıysa, tasarım olarak istenen etkiyi vermediyse o ürünü outlet adıyla pazara uygun fiyata sunulup satılmasıdır.

Diğer bir outlet kategorisi ürününde ise; üründe hatalar mevcuttur. Ancak bu hatalar kullanıma engel teşkil etmeyecek türden hatalardır. Mesela ürün L bedendir. ancak kalıbı veya kesimi öyle dikilmiştir ki S bedene karşılık gelir veya kolları biraz uzun kaçmaktadır.

Ev tekstili sektöründe ise outlet ürünler; kalite olarak hammaddesi normal ürünlerle aynı olup, üretim aşamasında veya baskı yapılırken yapılan hatalarla üretilen ürünlerdir. Söz gelimi baskı kayması, boya kayması, üretim bandında oluşan mekanik hataların ürüne farklı yansıması veya personelin ürünü yere düşürmesi sonucu oluşan outlet ürünlerdir.

Peki niçin outlet ürünler üretilir?

Üründeki hata sonucu ya ürün imha edilir ya da değerlendirilir. İmha etmek para ve emek kaybına neden olur. Bunun yerine daha mantıklı çözüm olarak ürün değerlendirilir ve Hatalı arka planında OUTLET ürün oluşturulur. Böylece ürün marka değerini outlet adıyla farklı kategoride devam ettirir. Esasında firmalar marka ile satma adına yapılan paketleme, etiketleme, hazırlama vb birçok işlemi de, ürünü hızlı ÇIKIŞ yaparak daha kolay para kazanır.

Tüketici açısından durum nasıl olur?

Müşteriler marka adı altında, yüksek tutarlar ödemek yerine aynı kaliteyi, baskı hataları veya oransan hatalar veya kullanıma engel olmayan diğer durumları yeğleyerek çok daha ucuza alır.

Nevresimler

Sonuç olarak; alan da satan da memnun olmaktadır. Ancak outlet adı altında şark kurnazlığı yapıp üründen çalan veya olanı gizleyip orjinal miş gibi satmaya çalışan DÜRÜST ticaret anlayışından UZAK para kazananları iyi bilmek gerekir.

İlginize teşekkürler…

Yorum bırakın

Shopping Cart
Scroll to Top
Yardım al
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Algelsineve.com Destek Sistemi
Merhaba!
Outlet ürün ne anlama gelir? ile ilgili Yardımcı olmamı ister misiniz?
Watsup Destek hattı üzerinden bizimle anında irtibata geçebilirsiniz. Soru sormaktan çekinmeyin. Bu hizmet 10:00 - 19:00 saatleri arasında daha hızlı hizmet vermektedir.