Anasayfa » Battaniyeleri yakından tanıyoruz…

Battaniyeleri yakından tanıyoruz…

Bugün battaniyenin faydalarından bahsedeceğiz.
Yıllardır kullandığımız battaniyeler bizi ısıtmakla kalmaz aynı zamanda sağlığımıza da olumlu etkileri vardır.
Battaniyeler türlerine göre çeşitli isimlerle adlandırılırlar.
Yün battaniye peluş battaniye akrilik battaniye vizon battaniye ve keçe battaniye gibi türleri bulunmaktadır.

Genellikle bu isimlendirmeler kullanılan ham madde ile ilgili olmakla beraber ağırlıklı olarak kullanılan ürünün ne olduğunu da gösterir.

Keçe battaniye lerden bahsedelim; keçe battaniyeler genellikle yalıtım amaçlı veya eşya taşınmasında kaplama ve koruma amaçlı kullanılan bir battaniye türüdür. Yalıtım alanında kullanılan bir gün örnek olarak cami halılarının altlarına ısı için kullanılan battaniye verilebilir.

Akrilik battaniyeleri ise en yaygın ve en çok kullanılan battaniye türüdür. Bu battaniye lan daha çok Uşak’ta üretilmekte birlikte ciddi oranda tüm dünyaya ihracı da Türkiye’de yapılmaktadır.

Yün battaniyeler içeriğinde ağırlıklı olarak yününün kullanıldığı battaniyeler dir. Yün genellikle konulardan elde edilmekte olduğu için daha sağlıklı ve vücuda olumlu etkileri olan bir materyal olduğu düşünülmektedir. Hayır canım günün ciddi oranda ısıtıcı olma etkisi de yadsınamaz. İskoçya’ya ait olduğu için scotch battaniye olarak da isimlendirildi görülmektedir. Bu battaniyeler ağırlıklı olarak püsküllü saçaklı ve TV battaniyeleri şeklinde piyasaya sunulmaktadır.

Vizon Battaniyeler

Gelelim vizon battaniyelerine. Vizon battaniyeleri veya toplumca hacı battaniyesi olarak da adlandırılan bu battaniyeler %100 polyester içeriklidir. Polyester yapısı gereği çok parlak bir üründür. Bu da ürünü oldukça ilgi çekici bir görünüme sokar. Bu battaniyeler aynı zamanda yatak örtüsü olarak da kullanılabilmektedir. Genellikle baskı teknolojileri ile üretilen bu battaniye türleri içeriğinde kanserojen madde içermediğini gösterir confident Tekstil belgesi alırlar. Doku olarak kadifeyi andıran bu battaniyeler oldukça sıcak tutma özelliğini de içerisinde barındırırlar. Ancak bu battaniyelerle ilgili yapılan olumsuz bir eleştiriyi de burada zikretmek de fayda var. Tamamen polyester yani bir yapıda olduğu için vücuttaki elektriklenmeyi tetiklediğine dair bir düşünce yer almaktadır.

Eğrisiyle doğrusuyla eksiğiyle fazlasıyla bilgilendirmeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

Sağlıcakla kalın…

Yorum bırakın

Shopping Cart
Scroll to Top
Yardım al
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Algelsineve.com Destek Sistemi
Merhaba!
Battaniyeleri yakından tanıyoruz… ile ilgili Yardımcı olmamı ister misiniz?
Watsup Destek hattı üzerinden bizimle anında irtibata geçebilirsiniz. Soru sormaktan çekinmeyin. Bu hizmet 10:00 - 19:00 saatleri arasında daha hızlı hizmet vermektedir.